Gastrocesty s Mistrem Málkem

Gastrocesty s Mistrem Málkem

V úvodu dnešního článku si dovolujeme varovat vegetariány, toto téma vás neosloví. Nicméně všechny další milovníky jídla a především masa rozhodně ano. Po první úspěšné cestě z minulého roku se opět letos v dubnu vydáváme se známým řezníkem, učitelem, influencerem a youtuberem Mistrem Málkem do Černé Hory. Vyrazíme na osvědčený čtyřdenní trip po stopách autentických černohorských pochutin, jako jsou klobásky, slanina, med, sýr, maso či vyhlášený pršut. Kdo bude chtít, take si zarybaří. A to vše zažijeme v doprovodu již zmíněného Mistra Málka, se kterým exkluzivně připravil tuto cestu náš zkušený Travel Buddy Igor Chovanec. Že bude rozhodně o co stát a o zábavu nebude zdaleka nouze, o tom svědčí i videa a příspěvky na sociálních sítích Mistra Málka. 

Mistr Málek, celým jménem Jan Málek, byl k řezničině přitahován už odmalička. „Rodina vlastnila hospodářství, děda byl veterinář na jatkách, tak bylo jasné, že i něco obdobného budu já,“ říká v rozhovoru s Worldee. Vyučil se řezníkem a stal se později i učitelem oboru řezník – uzenář. Nyní tak předává své znalosti jak v praxi, tak v teorii mladým učňům. „Kdybych nebyl řezníkem, chtěl bych být youtuberem nebo řidičem autobusu,“pokračuje Mistr Málek. Řidičem autobusu prý občas je a i v druhé „profesi“ mu bylo vyhověno. Sice trochu nešťastně – a to díky době covidové pandemie. Mistr Málek začal pro své studenty natáčet videa, aby jim co nejlépe pomohl zvládat distanční výuku. První videa vznikaly pouze za pomoci telefonu připevněného na štaflích v kuchyni. Když pandemie skončila, počet odběratelů byl již v řádu několika tisíc. Mistr Málek proto rád pokračuje dále. Natáčet videa ho baví a zpětná vazba od fanoušků, která je velmi pozitivní, ho dle jeho slov stále žene kupředu.

 Kde se vzala ale obecně láska Mistra Málka k jídlu? S tou se asi narodil, jen si ji trochu v průběhu let více vypěstoval, protože říká: „Od malička rád jím a čím jsem starší, tím si to více vychutnávám.“ Mezi nejzvláštnější pokrmy, které jedl, patří šneci, bizon a pštros, mezi ty nejlepší pak jednoznačně volí hovězí wagyu. Za gastronomickými zážitky by Mistr Málek radil vycestovat do USA a jeho osobně aktuálně láká i Austrálie. Určitě ale všemi deseti doporučuje i evropskou Černou Horu, kterou si napoprvé pořádně užil a mile ho překvapila přátelskost a pohoda místních lidí, zdejší kopce ? a v neposlední řadě skvělá gastronomie, ve které pro něj jasně vévodí pršut. Ten se dle jeho slov vyrábí obdobně jako v Čechách, jen proces uzení a solení se malinko liší, na chuť má ale určitě vliv i klima. „Člověk to musí prožít na vlastní kůži, nejde slovy popsat, jak krásná je to země se zajímavými místy, přírodou a lidmi,“ říká Mistr Málek. Kromě pršutu si velmi užil také rybí restauraci a restauraci u Almira Vratabara. 

Vše, co tě čeká v Černé Hoře, si detailně můžeš projít den po dni v našem itineráři. Místa rychle ubývají, proto pokud jsi milovníkem dobrého jídla a pití, s chutí objevuješ nové země a ještě navíc toužíš po skvělé zábavě od začátku do konce, rozhodně dlouho neotálej.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Cestujte self-guided na vlastní pěst a bez starostí

Next Post

Rozmanitá příroda Tenerife

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Read next