Rozmanitá příroda Tenerife

Rozmanitá příroda Tenerife

Kanárské ostrovy se již dlouhá léta řadí mezi velmi oblíbené a vyhledávané dovolenkové destinace. Nabízí slunné a prakticky letní prostředí po celý rok a navíc jsou pro Evropany v příjemné doletové vzdálenosti. Do karet jistě hraje i fakt, že náleží Španělsku, platí se zde eury a ceny za internetová data a volání se pro cestovatele z členských zemí EU nemění. Zároveň si dovolenou na ostrovech užijí jak ti, co cílí pouze na relaxaci, tak i nadšení sportovci a milovníci turistiky. 

My jsme si letos zvolili jako cílovou destinaci největší z ostrovů – Tenerife. To sice není tak větrné jako Fuerteventura, ale i tak nás čekalo nemilé přistávání na druhý pokus, avšak vše se zvládlo na výbornou a bylo již z reakcí posádky velmi patrné, že toto je zde opravdu častý proces.

Z vrchu vypadá Tenerife jako relativně nehostinný ostrov, opak je však pravdou, což nám dokazoval snad každý výlet, který jsme zde podnikli. Jako výchozí místo jsme si zvolili město El Médano, které se nachází na jihu ostrova, pouhých pár minut od letiště. Nachází se tu příjemné pláže, výborné restaurace (pozn. náš tip – Malavida na promenádě), školy windsurfingu i místa, kam vyrazit jen pěšky na kopec či ke kráteru. Z jedné strany totiž dominuje hora Montaña Roja a menší Montaña Bocinegro, na jejímž úpatí se navíc nachází bunkr. Na opačné straně města je kráter Montaña Pelada. Z El Médana je to opravdu kousíček na obě místa, jedná se o nenáročné procházky plné skvělých výhledů na oceán i přes celý ostrov.

Kratší výlet lze podniknout také na slavné impozantní útesy Los Gigantes. My jsme návštěvu těchto útesů spojili ještě s rychlou prohlídkou nedaleké mořské jeskyně Cueva del Tacón a koupáním v „bazénku“ Piscina de Roca. Obdobných skalnatých bazénků je kolem ostrova několik. Ať se již přes skaliska tříští vlny či se voda v bazénku aktivitou oceánu zvedá a opět klesá o několik metrů, je to vždy opravdu zážitek.

Na celodenní výlety je určitě nejlepší vyrazit do národního parku El Teide. Ten je pojmenován podle sopky a zároveň nejvyššího španělského vrcholu. Z ideálního výchozího místa Centro de visitantes de Cañada Blanca jsme podnikli hned tři perfektní túry. První z nich byl výšlap na horu Montaña Guajara. Ta se nachází přímo proti Pico de Teide, což zaručuje po celou dobu skvělé výhledy na tuto sopku.

Každý milovník horské turistiky nesmí vynechat výstup na Pico de Teide. Bohužel kvůli zpoplatněnému povolení, které je nutné si vyřizovat i několik měsíců dopředu, v případě cesty bez něj je nutné vybrat ze dvou možností. My vyzkoušeli obě varianty. Do cílové stanice lanové dráhy (ještě vcelku kousek pod vrcholem) lze vyrazit kdykoliv během dne a žádné doklady nejsou potřeba. Komplikovaný je ale právě poslední úsek, kam bez povolení nikoho nepustí. Pokud tedy nemáte povolení k dispozici a láká vás vyrazit až na vrchol, nabízí se výšlap buď na západ slunce či na jeho východ – tedy mimo oficiální „otevírací“ hodiny. V případě pěkného počasí vám budou odměnou opravdu neskutečné výhledy, které ocení především fotografové. Stoupání je to sice několikahodinové, ale cesta je naprosto výborně upravená. 

Nejkratším a nejméně náročným výletem, který jsme podnikli, byl menší okruh kolem skalních a lávových útvarů začínající u ikonické vulkanické věže Roque Cinchado. Potkáte zde určitě nejvíce turistů (a občas i lezců), ale není se čemu divit, krajina je tu prostě nádherná.

Opět vulkanickou krajinu, avšak doslova jiného vzhledu nabízí výlet do „černých“ hor. Na příjemný a nenáročný okruh přes horu Montaña Negra lze vyrazit ze San José de Los Llanos. Příroda se zde doslova mění před očima. Magický borovicový háj vystřídá černé lávové pole prozářené světle zelenými stromky, posléze se přemění v kvetoucí louku a na konci okruhu připomíná okolí až irskou krajinu včetně občasných oveček.

Že Tenerife je opravdu ostrovem naprosto rozmanité přírody nám potvrdil i výlet na Paisaje Lunar. Vcelku pohodový a výborně značený okruh z Vilaflor de Chasna na nádherné skalní městečko s originálními útvary připomínající měsíční krajinu (což i význam slov Paisaje Lunar znamená) jsme šli téměř o samotě. Do cíle se totiž nedá dostat autem, proto zde potkáte opravdu velmi málo turistů.

Z našeho pohledu zdejší ostrovní města nejsou až tak zajímavá, nicméně jejich často koloniální atmosféra je okouzlující. Ta je k vidění především v San Cristobal de la Laguna, jež je i na seznamu světového dědictví UNESCO. Návštěvu měst lze spojit se zajímavou prohlídkou muzea Casa del Plátano mapujícího historii ostrovní banánové produkce. Banány se totiž na Tenerife ve velkém pěstují i vyváží. Kousek od muzea se nachází také nejstarší strom ostrova El Drago Milenario, jemuž se odhaduje neuvěřitelných 800 – 1000 let. Vstup do zahrad je zpoplatněn, ale z protějšího parku je na strom perfektní výhled.

Místo, které ale rozhodně nesmí nikdo při návštěvě Tenerife vynechat, je vesnička Masca. Už cesta plná úzkých horských serpentýn je plná nádherných výhledů do okolí. Malebná vesnička pak leží v srdci strmého údolí a je opravdu fotogenická. Odsud lze vyrazit také na trek soutěskou, avšak opět je nutné povolení. Nicméně i návštěva samotné vesničky je zážitkem.

Velkou a velmi populární turistickou atrakcí je zdejší „ZOO“ Loro Parque ve městě Puerto de la Cruz. Vlastní nejspíš největší sbírku papoušků na světě, díky své oblíbenosti sem byla ale postupně přidána další zvířata. Děti ocení rozhodně nejvíce vystoupení kosatek a delfínů.

Komu by byl ostrov Tenerife malý, z plážového letoviska vyjíždí každý den trajekty na sousední La Gomeru. Vyrazit lze organizovaně i na vlastní pěst a i tento ostrov má rozhodně co nabídnout. Přírodní krajina La Gomery je úchvatná, a rozhodně se zde vyplatí strávit více dní.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Gastrocesty s Mistrem Málkem

Next Post

Příběh z Keni aneb olympijské dary z Čech do Afriky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Read next