Vanlife na vlastní kůži & rozhovor s Honzou Rychtaříkem

Vanlife na vlastní kůži & rozhovor s Honzou Rychtaříkem

Jsi rád v pohybu, protože dovolená na jednom místě ti nic neříká? Při svých cestách objevuješ každý den něco nového a láká tě, jak to nejlepší, co země nabízí, tak i skryté a méně turisticky exponované lokality? Co když ti poskytneme toto všechno a k tomu ještě svobodu, nezávislost, přesuny dle vlastních pravidel, času i nálady. Budeš absolutním pánem celé své dovolené, protože již nebudeš řešit, kde každý den složíš hlavu ani nebudeš muset tahat krosnu včetně spacáku, karimatky a dalších objemných či těžkých věcí. 

Asi takto nějak by se dalo ve zkratce popsat cestování karavanem. Ty si určuješ svůj startovní bod i dobu pobytu a zároveň je pořád s tebou tvé pohodlné zázemí, tvůj malý domov. Jsi nejen milovník cestování, ale i velký sportovec? S karavanem je hračka naložit veškerou často nadrozměrnou výbavu, ať už na kola, windsurfing, lyže či další aktivity.

Tento rok jsme si pro tebe exkluzivně ve spolupráci s Campiri, největší online půjčovnou karavanů, připravili tři naprosto jedinečné cesty španělskou Andalusií – Španělskem až na konec světa karavanemTajemství maurských Alpujjaras karavanem a Costa de Sol cestou králů karavanem. Patronem těchto tripů je Honza Rychtařík. Ve Španělsku, konkrétně v Campiri Base, má svou základnu, odkud se i se svým týmem stará o to, aby tvůj výlet byl nezapomenutelným zážitkem na celý život. Honza procestoval karavanem velkou část Evropy a několikrát i samotné Španělsko. Díky tomu dokázal vytvořit ideální itineráře, kterými se můžeš inspirovat i ty. Všechna místa totiž osobně navštívil a vybral tak pro tebe to nejzajímavější. Jak se Honza dostal k vanlife, co ho okouzlilo i proč zvolil zrovna Španělsko, se dočteš v rozhovoru pod článkem. Honza nám navíc poskytl cenné rady pro začátečníky, podělil se o své dobré i horší 🙂 zážitky a přiznal také, zda na něj někdy dolehla ponorková nemoc.

Nejkratší cesta Costa de Sol cestou králů karavanem je naplánována na 7 dní. Začíná v Malaze, kterou si můžeš prohlédnout klidně ještě předtím, než si převezmeš karavan. Historické centrum, promenáda i trhy rozhodně stojí za to. S karavanem pak pokračuješ do Marbelly, což je překrásné přímořské letovisko a také každoroční cíl celebrit z celého světa. Přes lázeňské město Manilva zamíříte do zámořského území Spojeného království – Gibraltar a na svůj seznam si tak můžeš přidat další navštívenou zemi. Pokud cestuješ s dětmi, určitě je nejvíce osloví zdejší kolonie opic (magot bezocasý). Poté se vydáš ještě jižněji do míst, která jsou naprosto perfektní pro kitesurfing a surfing. Nemineš ani města s bohatou historií a gastronomií a dozvíš se třeba, kde vzniklo cherry. Na závěr si dáš hike v impozantním horském průsmyku plným blankytně modrých jezer.

Při jedenáctidenní cestě Tajemství maurských Alpujjaras karavanem se vydáš opačným směrem. Prozkoumáš andaluské pobřeží i vnitrozemí. Hlavní perlou této cesty je bezpochyby Granada, kde se nachází majestátní maurský komplex Alhambra. Je právem součástí seznamu UNESCO. Na rozdíl od předchozí cesty si při tomto putování užiješ také horské prostředí včetně největšího pohoří jižního Španělska – Sierra Nevada. V zimě jsou zde navíc skvělé podmínky pro lyžování.

Nejdelší cesta Španělskem až na konec světa karavanem trvá dva týdny a jedná se o prodloužení Costa de Sol cestou králů karavanem. Nekončí totiž v Rondě, ale pokračuje přes nejkrásnější andaluské město Sevilla až do dechberoucího portugalského Algarve a na nejjihozápadnější bod Evropy – na mys sv. Vincenta.

Zní to báječně? Taky že ano! Vydej se na cestu s duem Worldee & Campiri, kdy se ráno vzbudíš v pohodlné posteli a prostě jen vyrazíš tam, kam tě zrovna vítr zavane a tvůj domov se vším všudy půjde jednoduše za tebou. Kompletní balíček zahrnuje letenky, transfer z letiště v Malaze, zapůjčení a pojištění karavanu, dálniční známky a itineráře cesty od Honzy Rychtaříka, který ti bude k dispozici po celou dobu pobytu.

Rozhovor s Honzou Rychtaříkem

Jak jsi se dostal k vanlife? 

Před lety, když jsme s rodinou naplánovali roční cestu Evropou, všechno pronajali, prodali a vyrazili za dobrodružstvím, bylo jet obytným autem s dvouletými dvojčaty a dalšími dvěma syny jedinou možností, jak mít alespoň trochu zázemí. Takový domeček na kolech, který pro naši velkou rodinu naprosto splnil svůj účel. Terezka (pozn. Honzova manželka) staré obytné auto upravila tak, abychom si vezli i trochu našeho domova s sebou. 

Proč ses rozhodl pro tento životní styl a co tě na tom baví?

A teď je to náš rodinný styl. Vlastně to už ani jinak neumíme. Vanlife nám přináší radost, objevování, dobrodružství. Když ho vyzkoušíte, varuji vás, může se z toho stát závislost ?. Dává vám možnost být každý den jinde, v horách, ve městě, na pláži nebo třeba u jezera. S těmi svými peřinami, svým hrnečkem, to je to, co na tom miluju. 

Jak vypadá tvůj den?

Jsem spíš noční pták, a tak si užívám delší rána, která jsou v obytňáku opravdu výjimečná. Ranní kafíčko s výhledem, ať už přímo z postele nebo z bočních dveří dodávky, to je nejlepší. Aby tento zážitek byl opravdu povedený, je určitě zapotřebí dbát ideálního večerního zaparkování. S dětmi už máme naučeno, že si večer zatáhnou roletu, aby nevěděli, kde parkujeme a ráno po probuzení si to teprve vychutnají. Pak následuje pracovní dopoledne, odpoledne program průvodce a večer práce na počítači. Abych uměl zákazníkům dobře doporučit místa k parkování, spaní, návštěvě památek, je zapotřebí vyzkoušet si vše důkladně na vlastní pěst.

Proč jsi zvolil zrovna Španělsko?

Španělsko je nádherná hornatá země, a tak jsou tady všude impozantní výhledy do krajiny. To mě naplňuje, potřebuji vidět do dálky. V nížinách se tak nějak necítím dobře. Andalusie, kde jsem strávil nejvíce času a momentálně tady žiji, je ideální kombinace hor, moře a sluníčka (v Andalusii je až 300 slunečných dní v roce!). Neříkám, že to v Evropě nebo jinde na světě nenajdete, ale s karavanem je to právě ve Španělsku perfektní. Užívám si také španělský temperament, přátelský vztah ke karavaningu a teplo celý rok. 

Pro koho cestování karavanem je?

Chtělo by se mi napsat pro každého, ale určitě je typ lidí, pro které úplně ne. Je nutné být trochu dobrodruh a úplně nepočítat s tím, že vždy bude všechno tak, jak si naplánujete. Ne nadarmo ostřílení cestovatelé říkají – nic neplánujeme. Ostatně i v životě to tak taky chodí. Pevně ale věřím, že cestování obytňákem si oblíbí každý, kdo to jednou zkusí. 

Co bys doporučil začátečníkům, kteří chtějí cestovat karavanem?

Španělsko, které je opravdu pro začátečníky ideální. Zdejší podmínky zaručí opravdu krásné zážitky hned napoprvé – spaní na pláži, na útesu nebo v pustině v horách, tak jako z obrázků a videí ze sociálních sítí. Jet napoprvé třeba do Slovinska, kde je problém zaparkovat, všude jsou zákazy, a je to tak jen o cestě a pobytu v kempu, to není ten pravý feel z cestování obytným autem. To můžu jet do apartmánu nebo do chatky. Za mě nejlepší je vyrazit na pořádný roadtrip, projet si kus země a už samotnou cestu brát jako cíl.

Podělíš se s námi o tvůj nejlepší a nejhorší zážitek?

Nebudu nikoho strašit historkama o banditech, ti tady ve Španělsku nejsou. Sice jsem je už na cestách potkal, ale tady v Andalusii je to rozhodně více bezpečné než naopak. Takže asi jako nejhorší zážitek pro mě je, když dojde v autě voda, to je najednou z obytňáku normální auto. 🙂 A to nejhezčí nebo nejlepší? Výhled z okna obytňáku na západ slunce nad horizontem. To se nikdy neokouká. 

Neměl jsi někdy ponorku z tak malého obytného prostoru?

No, nebyla by pravda, kdybych řekl, že ne. Vždycky jsou chvíle, kdy je toho na člověka moc, a v obytňáku se čtyřmi dětmi si to dovedete představit. Ale rozhodně bych nechtěl, aby to vyznělo, že je to něco na denním pořádku. Je potřeba se naučit vystupovat z komfortní zóny, žít současným okamžikem a nasávat každodenní radosti bytí.

Máš nějaké moudro na závěr, které bys s námi mohl sdílet?

Jestli je něco v životě, co je potřeba vyzkoušet, tak cestování obytňákem.  Přinese vám to zážitky na celý život. Nebudu vám radit, najít si práci na dálku a vyzkoušet si žít jako kočovník, není pro každého, ale pokud máte možnost, dejte tomu alespoň šanci. Pokud si myslíte, že s dětmi to jsou jen starosti, rád bych vás vyvedl z omylu. Dle mého názoru s dětmi tento druh života či cestování nabývá na tom skutečném kouzle.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Zažij nekončící jaro na Madeiře a vydej se vstříc dobrodružství

Next Post

Cestujte self-guided na vlastní pěst a bez starostí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Read next