3 roky na Novém Zélandu za 24 dní, Severní ostrov, část první

Ostrovní stát, přírodní unikát a především sen mnoha dobrodružných turistů, to je Nový Zéland. Nachází se více než 4 tisíce kilometrů jihovýchodně od Austrálie oddělen Tasmanovým mořem. Maorské jméno pro Nový Zéland zní Aotearoa, což má prý více překladů, nejznámější však říká, že význam tohoto slova je „země dlouhého bílého mraku“. Hlavní město je Wellington, v označení největší zélandské město, co do počtu obyvatel, jej však předčí Auckland se svými 1,5 milionem lidí. Původní obyvatelé, Maorové, kteří ostrovy osídlili ve 13.- 14. století, tvoří dnes už jen 5% obyvatelstva. Nejvíce Novozélanďanů má kořeny v Evropě. Nový Zéland je součástí britského Commonwealthu, Společenství národů, kde od roku 2022 je hlavou král Karel III. (avšak zastoupen místním guvernérem). Zajímavostí také je, že Nový Zéland byl první zemí na světě, kde získaly ženy volební právo. Turisty z celého světa je Nový Zéland vyhledáván nejvíce pro své přírodní krásy a skvělé surfařské podmínky, od roku 2001 láká ale i milovníky trilogie Pán prstenů pro kulisy vesničky Hobitína. Natáčely se zde dokonce ale i slavné seriály Xena a Hercules.

Tomáš Tvrdý, vášnivý dobrodruh a cestovatel, prožil téměř tři roky na Novém Zélandu. Tuto zemi měl tak možnost křížem krážem prozkoumat a možná díky zdejším krásám se právě na tomto ostrově začal profesionálně věnovat focení a tvorbě cestovatelských videí. Z jeho tříletého pobytu připravil unikátní 24denní cestu za poznáním toho nejlepšího, co Severní ostrov Nového Zélandu nabízí. Worldee ve spolupráci s Tomášem vytvořilo čtyřdílnou sérii článků, které vás provedou v jeho stopách.

Kde jinde začít putování než v jednom z nejikoničtějších novozélandských měst, kterým je bezesporu Auckland. Toto pulzující město na severním ostrově Nového Zélandu je známé jako „Město plachet“. Obklopují ho dva přístavy, které poskytují nekonečné možnosti pro plachtění, plavbu na lodi a vodní sporty. Město je také domovem některých z hlavních atrakcí Nového Zélandu, jako je ikonická Sky Tower, Auckland War Memorial Museum a Auckland Zoo. S rozmanitou populací a prosperující uměleckou a kulturní scénou nabízí Auckland návštěvníkům jedinečnou směs městské sofistikovanosti a přírodních krás.

Po nabrání sil po dlouhém letu do jiného časového pásma není třeba držet se dlouho ve městě. Zvlášť, když se nedaleko nachází Piha, ohromující pláž s černým pískem, která se rozkládá na západním pobřeží Aucklandu na Novém Zélandu. Piha, známá pro svou drsnou krásu a silný příboj, je oblíbenou destinací pro surfaře a outdoorové nadšence. Návštěvníci mohou prozkoumat také nedaleký regionální park Waitakere Ranges s jeho původními lesy a malebnými turistickými stezkami nebo se osvěžit v chladných vodách Kitekite Falls. Díky své dramatické krajině a úžasným výhledům je Piha nezbytnou destinací pro každého, kdo hledá dobrodružství a přírodní krásy na Novém Zélandu.

Foto: Piha, Tomáš Tvrdý
Foto: Kitekite Falls, Tomáš Tvrdý

Dost bylo odpočívání, Nový Zéland nabízí plno krásných treků. Na jeden se teď vydáme, avšak oklikou, byla by škoda vynechat jedno obzvlášť fotogenické místo. Owharoa Falls je krásný vodopád nacházející se v soutěsce Karangahake na Severním ostrově Nového Zélandu. Vodopád je snadno dostupný krátkou procházkou z parkoviště, takže je oblíbeným místem pro návštěvníky, kteří si mohou vychutnat přírodní krásy této oblasti. Voda stéká po řadě skalnatých schodů do klidného bazénu, obklopeného bujnou vegetací a tyčícími se stromy.

Foto: Owharoa Falls, Tomáš Tvdrý

Slibovaný trek Pinnacles je náročná, ale obohacující túra na poloostrově Coromandel. Tento 12 km dlouhý okružní trek provází původním lesem, strmými stoupáními a skalnatým terénem až na vrchol Pinnacles a nabízí dechberoucí panoramatické výhledy na okolní krajinu. Stezka začíná rozmanitou vegetací, od bujného deštného pralesa až po větrem ošlehané křoviny. Pokračuje kolem historických těžebních lokalit a překonává úzké mosty a skalnaté potoky, což přidává na pocitu dobrodružství. Na vrcholu Pinnacles je každý turista odměněn úžasnými výhledy na poloostrov Coromandel, včetně Firth of Thames, zálivu Hauraki a okolních zalesněných kopců.

Na Coromandelu se myslí samozřejmě i na to, že po treku je třeba dopřát tělu pořádnou regeneraci. Nachází se zde pláž Hot Water Beach, což je unikátní geotermální atrakce. Návštěvníci si mohou v písku u břehu vyhloubit svůj vlastní horký bazén, protože horká voda z přírodních pramenů pod pláží vyvěrá na povrch. Je to oblíbené místo pro koupání, relaxaci a vychutnávání si úžasné pobřežní scenérie. Je však důležité si uvědomit, že horká voda může dosáhnout vysokých teplot, takže při vytváření horkého bazénu se doporučuje opatrnost.

Na další ikonickou pláž, kterou poloostrov Coromandel nabízí, je nejlepší si přivstat. Odměnou je liduprázdná (jindy velmi turisticky vytížená) pláž s přírodním obloukem Cathedral Cove. Při paprscích vycházejícího slunce je toto místo doslova fenomenální. Skalní útvary a křišťálově čisté vody vytvářejí perfektní kulisu pro fotografie a návštěvníci mohou dokonce prozkoumat nedaleké mořské jeskyně při odlivu. Není žádným překvapením, že Cathedral Cove je jednou z nejoblíbenějších přírodních atrakcí Nového Zélandu.

Foto: Cathedral Cove, Tomáš Tvrdý
Foto: Cathedral Cove, Tomáš Tvrdý

Po ranním osvěžení je čas opustit Coromandel a vydat se opět o kus dál za dalšími novozélandskými krásami. Po tříhodinovém přejezdu jsou zaslouženou odměnou vodopády Omanawa Falls nacházející se v oblasti Bay of Plenty na severním ostrově Nového Zélandu. Vodopády stékají po strmé skalní stěně do hlubokého bazénu a vytvářejí malebné a osvěžující místo ke koupání. Vodopády jsou dostupné krátkou, ale strmou túrou po původní buši. I když může být túra náročná, úžasné výhledy a klidná atmosféra u vodopádů stojí za námahu.

Foto: Omanawa Falls, Tomáš Tvrdý

Že je Nový Zéland váš dlouhodobý sen? Změňte tyto řádky v realitu. Tomáš se opět vydává na Severní ostrov Nového Zélandu v říjnu a i vy můžete být u toho. Cestu vytvořil speciálně tak, aby každý den byl nabitý zážitky a zároveň neutrpěla vaše peněženka. Tohle dobrodružství bude stát zato.

Článek vytvořen ve spolupráci s Tomášem Tvrdým: Instagram, Web, YouTube

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Nejkrásnější safari parky v Ugandě

Next Post

Dobrodružný Madagaskar očima Jirky Hoška

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Read next