Tomík na cestách v Gruzii

Gruzie, malebná země ležící na rozhraní Evropy a Asie, je známá svou úchvatnou horskou krajinou, bohatou kulturou a pohostinnými obyvateli. Zasněžené vrcholky Kavkazu, zelená údolí, historická města, bohaté kulturní dědictví, výborné tradiční jídlo khachapuri či chinkali a místní víno, to vše tato maličká země v sobě ukrývá. Není divu, že hlavně v posledních letech se stává Gruzie stále vyhledávanějším cílem cestovatelů z celého světa. 

Tomáš Vejmola, známý především díky instagramu pod přezdívkou @tomiknacestach a své neskutečné oddanosti k převážení tuk-tuků z celého světa k nám do Česka, je ostřílený cestovatel, průvodce, vypravěč a spisovatel, pro kterého Gruzie byla dokonce prvním státem, který kdy navštívil. A jelikož tentokrát ještě tuk-tuk nevlastnil, vydal se do této země na kole. Jak sám uvádí, nikdy předtím neujel více jak 50 km, do Gruzie však za 101 dní zvládl neuvěřitelných cca 7000 km. Možná to bylo více, možná méně, to nelze s jistotou říct, protože ještě v ČR ztratil tachometr. O nádherné Gruzii poté napsal knížku a uskutečnil plno skvělých přednášek. Tato země však byla jen počátkem jeho cestovatelského rozmachu, ale o tom až někdy příště. 

Dnes již Tom má tuk-tuky (tuším), ale s našimi Worldee cestovateli se vydává pravidelně do Gruzie hezky pohodlně letecky. Zde si však dejte opravdu bacha, jak vás úspěšně dopraví do cílové destinace, začne autenticky cestovat opět po svém. Ale to je na tom to báječné. Ať prší či svítí slunce, ať máte v nohách plno kilometrů či se vezete po kamenité rozpadlé cestě a píchnete zrovna kolo u auta, dokonalá zábava je vždy zaručena. S Tomem se prostě smějete od samotného zakoupení cesty až do naprostého konce. 

Máte dotazy? Tom poradí. Máte hlad? Tom uvaří. Máte technické problémy? Tom opraví. Jste prostě v dobrých rukou. 

A co všechno zažila s Tomem červencová Worldee skupinka? Jejich cesta začínala v hlavním městě Kutaisi, kterému věnovali téměř dva dny. Pokračovali poté na ikonický skalní klášter Katshi, který se nachází poblíž hornického města Čiatura. To je známé také pro svou starou stylovou lanovku a jedno z největších nalezišť manganu na světě. Další zastávkou byla Prometheova jeskyně a bývalé lázeňské město Tskaltubo. To bylo v dobách SSSR velmi oblíbené pro své teplé léčivé prameny bohaté na radon a uhlík, dnes by se zde v některých částech nejvíce líbilo spíše milovníkům urbexu. 

Po přenocování v nedalekém městě Ushguli cestovatelé vyrazili na aklimatizační výlet k úpatí ledovce Šchara. Horská krajina kolem byla naprosto dechberoucí. Ve výletování pokračovali i v následujících dnech, zdolali sedlo Bak a hlavy složili ve městě Mestia. 

Po túrách si zasloužili náležitý odpočinek, a proto se vydali do přímořského města Batumi, kde následovaly dva dny koupačky a parádního relaxu. A pak již bohužel nadešel nejsmutnější čas z celé týdenní výpravy a to návrat do Kutaisi následovaný odletem zpět do ČR. Každý člen výpravy si však s sebou domů dovezl kromě gruzínské pálenky (a levných cigaret) především nespočet zážitků a nových přátel.

Tom stále něco podniká, ať již přednáší o svých dobrodružstvích po Čechách či je právě prožívá na vlastní kůži nebo spravuje doma na zahradě s malou dcerkou nejnovější tuk-tuk. Ve spolupráci s Worldee vyráží letos ještě další dvě cesty. V první polovině září se opět podívá do Gruzie, v prosinci pak zavítá po jarní úspěšné výpravě ještě jednou do Maroka. A i vy můžete být s ním u toho, jen pozor, místa rychle mizí. P.S. Pro rok 2024 předběžně plánuje ukázat cestovatelům krásy Íránu. Máme se rozhodně všichni na co těšit 😊.

Reference: https://www.tomiknacestach.cz/, instagram Tomáše Vejmoly @tomiknacestach, foto Tomáš Vejmola 

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Thajsko na míru

Next Post

Podzimní top sezóna je tu ✈️

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Read next