Erika Valkovičová: O zamzrlém království a dobrodružství v Grónsku

Erika, vášnivá fotografka, cestovatelka a naše zkušená Travel Buddy, tě dnes (alespoň virtuálně) provede zamrzlou pohádkou, a to Grónskem. Víš, proč se tento bílý ostrov jmenuje právě “Greenland”? Jak vypadá nejdelší grónské slovo, kolik slov používají Inuité pro rozlišení různých druhů sněhu nebo událostí souvisejících s ním? A jak je s Grónskem spjata Morava? Pojďme se na to společně podívat, Erika ti všechny odpovědi prozradí.


Eriko, jsi zcestovalá fotografka, jak jsi se k tomu dostala?
Moje cesta začala v roce 2012, kdy mi okolnosti umožnily uniknout z korporátního života a následovat svůj sen cestovat po světě. Koupila jsem si svou první  zrcadlovku a začala dokumentovat své zážitky z cest. 

Díky fotografování jsem se stala outdoorovým člověkem, opravdovým závislákem na přírodě. Nyní se věnuji fotografování a pomáhám klientům zlepšovat jejich fotografické dovednosti a
provázím podobně smýšlející dobrodruhy na cestách.
Proč právě Grónsko?
Grónsko jsem poprvé navštívila v létě 2018 a ohromilo mě. Nejprve jsem se vydala na jih, do města Qaqortoq, a navštívila několik malebných míst a památek světového dědictví UNESCO, které jsou významné v historii Grónska. Týden jsem strávila v Ilulissatu plavbou mezi obřími ledovci a navštívila jsem také malé inuitské osady Oqaatsut a Ilimanaq. Několik nocí jsem taky strávila v Kangelussuaq a vyzkoušela i kempování na ledové pokrývce. Na světě existují pouze dvě ledové pokrývky, a to v Antarktidě a v Grónsku takže to byl neskutečný zážitek. Do Grónska jsem se vrátila v roce 2022. Nyní jsem se rozhodla podělit se o své cestovatelské zážitky a proto jsem vypsala miniexpedici do Grónska s Worldee.

Řekni nám něco, co jsme možná o Grónsku nevěděli…

❄️ Grónsko je největším ostrovem na světě, který není kontinentem. Geograficky je součástí Severní Ameriky, historicky a politicky je ale propojené s Evropou. Země je totiž autonomním územím Dánska a jejím formálním představitelem je dánský král. Gróňané však mají vlastní vládu a parlament.
❄️ Inuité jsou hrdý národ. S oslovením „Eskymáci“ buďte ale opatrní. Vymyslely ho totiž indiánské kmeny a v jejich řeči znamená něco jako „ti, kdo jedí syrové maso“. Inuité ho vnímají urážlivé. 
❄️ Grónské slovo může být opravdu dlouhé a může znamenat to, co v jiných jazycích odpovídá celé větě. Například nejdelší slovo v grónštině je údajně nalunaarasuartaatilioqateeraliorfinnialikkersaatiginialikkersaatilillaranatagoorunarsuarrooq, což znamená “opět se pokusili postavit rozhlasovou stanici, ale zřejmě je stále jen na rýsovacím prkně”.
❄️ Pro rozlišení různých druhů sněhu nebo událostí souvisejících se sněhem mají Inuité ve svých jazycích nejméně 50 slov.
❄️ Vzhledem k tomu, že většinu Grónska pokrývá led, sníh a ledovce, je tato arktická země převážně bílá. Jak tedy získal svůj název “Greenland – Zelená krajina”, když ve skutečnosti není zelený? Své jméno vlastně dostal podle Vikinga Erika Rudého, islandského vraha, který byl na ostrov vyhnán nedlouho před rokem 1000 našeho letopočtu. Když objevil nový ostrov, rozhodl se, že ho zkusí kolonizovat. Vrátil se tedy na Island pro své krajany, a aby je pořádně navnadil, vylíčil Grónsko jako krásnou „zelenou zemi – Groenland“ Erik na jihu vybudoval osadu Brattahlíð, později přivedl do Grónska další Islanďany a společně vybudovali druhou kolonii, v níž po čtyři století žilo přibližně 3 000 obyvatel. Objev Ameriky je spojován s cestou Kryštofa Kolumba. Ve skutečnosti jej ale o 500 let předběhl ambiciózní syn Erika Rudého, Leif Erikkson.

Mrkni na Eriky cestovatelský profil, kde najdeš nejen její dobrodružství z Grónska.
Máš nějaký cestovatelský sen?
Chtěla bych navštívit Antarktidu, Kanadu a Bolívii. Ráda bych se také znovu podívala na zamrzlé jezero Bajkal a do Chile a Argentiny, miluji totiž Patagonii. Afriku a Asii jsem zatím moc neobjevovala, takže mám z čeho vybírat.
Na jaké cesty se s tebou jako Travel Buddym se můžeme těšit?
V současné době mám kromě Grónska tři cesty na Island – do barevného vnitrozemí, které lze navštívit jen v určitých měsících, v září chystám dámskou jízdu a cestu po nejkrásnějších fotografických místech na jihu a jihovýchodě Islandu. Další cesty ještě přijdou, plánuji cestu do USA a další zajímavá dobrodružství. Sledujte mě na Worldee 🙂

I ty můžeš být Travel Buddy jako Erika. Naše nabídka cest i destinací se stále rozrůstá a to znamená jediné – parta cestovatelů, dobrodruhů, expatů… se musí rozrůstat také. Mrkni na stránku a dej nám o sobě vědět.
Řekneš nám ještě pár grónských zajímavostí?
❄️ Ledovce pokrývají téměř 80 % plochy Grónska. Ledovcový fjord Ilulissat je ústím ledovce Sermeq Kujalleq, jednoho z mála ledovců, jimiž grónský ledovec ústí do moře. Je jedním z nejrychlejších a nejaktivnějších ledovců na světě. Glaciologové se domnívají, že právě ledové kry z tohoto fjordu pravděpodobně potopily Titanic.
❄️ Věděli jste, že autem v Grónsku moc daleko nedojedete. Jelikož většinu ostrova pokrývá led a téměř všichni obyvatelé žijí na jeho západním pobřeží, nejsou tady žádné silnice. Auta najdete pouze ve městech. Ve chvíli, kdy se ale potřebujete přesunout jinam, musíte zvolit alternativní způsob dopravy: loď, letadlo, helikoptéru, v zimě sněžný skútr nebo psí spřežení.
❄️ Plemeno psa známé jako grónský pes je důležitou součástí kultury Inuitů, místních původních obyvatel. Protože je Grónsko od dalších států dobře izolované, uniklo plemeno většímu křížení s dalšími psy. Jde tak o jedno z nejčistokrevnějších psích plemen na světě. Grónští psi mají dlouhou historii, kdy žili a pracovali po boku Inuitů. Používali se k různým účelům včetně tahání saní pro dopravu a lov a k pomoci při každodenních pracích v arktickém prostředí. Přizpůsobení plemene extrémním podmínkám dokazuje jeho odolnost a vhodnost pro drsné arktické klima.
A co nějaká tradice?
Za zmínku stojī krásný národní kroj Gróňanů, který je neuvěřitelně barevný a složitý. Ženský kroj sa kládá ze skleněných korálků, krátkých kalhot z tulení kůže a vysokých bot (tzv. kamiky) zdobených květinovým motivem. Ty překvapivě pocházejí z Moravy, z dob misionářů známých jako Moravští bratři, kteří působili v Grónsku na konci 18. století. Je to jediný ženský kroj na světě, který upřednostňuje kalhoty před sukněmi. Mužský kroj je také elegantní, ale ne tak pestrý. Skládá se z černých nebo tmavě modrých kalhot a anoraku ušitého z pevného a kvalitního plátna s kapucí a našitou náprsní kapsou a dalšími dvěma kapsami na boku kabátu. Boty, kamiky, jsou kratší než dámské a nahoře mají širokou ozdobnou manžetu. Dnes nosí Inuité svůj kroj pouze při významných událostech a svátcích.

Chceš s Erikou prozkoumat Grónsko nebo jinou zemi?

Nech se ohromit pohledy na mohutné třpytivé ledovce 🧊, plující v zátoce Disko 🪩, nasávej klid malebných osad a poznej pestrou inuitskou kulturu. S trochou štěstí zde natrefíme i na velryby a tuleně🐋🦭. V srpnu se Grónsko promění v okouzlující destinaci, která nabízí jedinečný pohled na arktickou krajinu. Je to skvělé roční období pro jeho návštěvu, denní teploty v Ilulissatu se pohybují mezi 5 °C a 10 °C. Pokud je Grónsko na tvém “bucket listu”, přidej se k naší malé skupině na tento epický trip plný dobrodružství a fascinujících scenerií, na které nikdy nezapomeneš!

První termín Grónska zmizel během pár minut, proto připravujeme další termín. Tak zůstaň ve střehu.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Tvořím si svou první worldee cestu

Next Post

Worldee získává investici 100 000 000 Kč a spouští koncept “self guided” cest.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Read next