Provincie Almería – skrytý španělský klenot

Provincie Almería se nachází ve španělské autonomní oblasti Andalusie. Leží na jihovýchodě Španělska při pobřeží Středozemního moře. Je to hornatý region s úrodnými nížinami a překrásnými plážemi. Na území provincie Almería se nachází několik přírodních parků a rezervací, které nabízí úchvatné scenérie, jako jsou například přírodní parky Cabo de Gata a Sierra de Alhamilla. Tyto oblasti jsou vhodné pro turistické aktivity – včetně pěší turistiky, cykloturistiky, plavby na kajaku a pozorování ptáků. Hlavním městem provincie je stejnojmenná Almería, která je významným přístavem a obchodním centrem. Město nabízí historické památky, jako je impozantní arabská pevnost Alcazaba či katedrála. Almería byla vyhlášena hlavním španělských městem gastronomie v roce 2019.

My se v tomto článku vydáváme s naší nadšenkyní do cestování a lovkyní zážitků Moni Zuberovou prozkoumat krásy této jedinečné provincie, jež zatím uniká masám turistů, ačkoliv má tolik co nabídnout. Kromě úžasné krajiny a stylových měst návštěvníky láká báječná místní kuchyně a lahodné víno. Moni v provincii Almería strávila 10 měsíců a poznala tu mnoho nových přátel, se kterými je stále v kontaktu. Procestovala kouzelné vesničky, originální přírodu i podlehla zdejší výtečné gastronomii. Svůj pobyt a putování shrnula do sedmidenní cesty, která doslova překypuje zážitky.

Začínáme na jihovýchodním cípu poloostrova, kde se nachází krásný maják a vyhlídka. Na tomto místě již dávní Féničané pozorovali moře. Maják pochází z roku 1863 a stojí na troskách hradu San Francisco de Paula. Záblesky majáku jsou viditelné asi 45 kilometrů daleko. V blízkosti se nachází několik malých pláží, Moni však vyráží na svou nejoblíbenější Playa de Mónsul, kde je nejkrásněji především po západu slunce. Jemný písek a majestátní skály přilákaly do zátoky Mónsul i filmaře, natáčelo se zde hned několik slavných filmů, např. Indiana Jones a Nekonečný příběh.

Na koupání si ale Moni vybírá pláž v národním parku Cabo de Gata. Pláž Genoveses se rozprostírá po celém zálivu a je obklopena malými dunami, kde roste typická vegetace, jako jsou kaktusy či agáve pita. Své jméno získala po události v roce 1147, kdy v této zátoce nejméně dva měsíce tábořila flotila dvou set lodí z italského Janova. Poblíž se nachází vyhlídka Morron de los Genoveses, odkud je úžasný výhled na pobřeží oblasti Cabo de Gata.

Po obědě v tapas baru v městečku San José se Moni vydává koupat na krásnou přírodní pláž Playazo de Rodalquilar, která je lemována skalisky. Pláži dominuje hrad Castillo de San Ramón. Den Moni zakončí v malebné rybářské vesničce La Isleta del Moro.

Následujícího dne ráno Moni vyráží na tříhodinovou okružní projížďku na kajaku s koupáním a následně na prohlídku do vesnice Las Negras, která se nachází kousek od vulkanické hory El Cerro Negro. I dnes nevynechá koupání, tentokrát na jedné z nejslavnějších pláží národního parku Cabo de Gata – Los Muertos Beach. Místo je poměrně zlověstně pojmenováno “Pláž mrtvých”, avšak temně rozhodně nepůsobí. Bílý písek i tyrkysové moře zde vytváří úžasnou scenérii. Název nese vzpomínku na již dávné doby, kdy se v okolí nacházely silné podmořské proudy, ve kterých našla smrt řada námořníků.

Večer Moni zakončí v krásném městečku Mojácar, které je typické zářivě bílými domky a úzkými uličkami s obchůdky. Rozprostírá se na úpatí pohoří Sierra Cabrera a stále jsou zde patrné prvky maurské kultury. Všudypřítomný panáček s obloukem nad hlavou – Indalo Man, který je vidět všude na špercích, klíčenkách, tričkách a zdobí průčelí mnoha místních podniků a domů, je uznáván jako symbol štěstí a stal se znakem celé provincie Almeria.

Třetí den se nese ve znamení procházky Ruta Molinos del Rio Aguas  – Nacimiento del Río Aguas. Řeka Aguas je hlavním vodním tokem krasu Yesos de Sorbas, polopouštní chráněné přírodní oblasti, pod níž dešťová voda vytvořila labyrint jeskyní a podzemních dutin na různých úrovních. Kras se chová jako houba, absorbuje dešťovou vodu a později vytéká různými prameny.

Protože zdejší oblast působí jako z divokého západu, bývá často vybírána pro filmové lokace. Evropská Almería tak ztvárnila (nejen) v hollywoodských filmech již Texas, Oklahomu, Nové Mexiko, ale i Afriku či Arábii. Jedná se především o okolí vesnice Tabernas. I z tohoto důvodu se nedaleko odsud nachází westernová městečka, kde se konají zábavná tematická představení.

Čtvrtý den Moni vyráží na observatoř ve výšce 2168 m n. m. Hispánsko-německá Observatoř Calar Alto, jež se nachází na náhorní plošině pohoří Sierra de Los Filabres, je jednou z nejvýznamnějších observatoří v Evropě. Zdejší krajina ve vysoké nadmořské výšce nabízí unikátní podmínky pro pozorování vesmíru.

Odpoledne pak Moni prozkoumává hornické městečko Las Menas, vinařskou oblast v čele s vesnicí Ohanes a stylovou vesničku Almócitu s typickými malbami na domech.

Ani další den se Moni rozhodně nenudí. Vydává se na originální procházku roklí Canales de Padules – korytem řeky Andarax (místy prochází i vodním tokem), která stéká ze svahů Sierry Nevady. Nedotčená horská voda formuje v údolí vodopády, tůňky a jezírka. Toto zelené útočiště se nachází v oblasti známé jako Almerian Alpujarra. Odpoledne pak tráví mezi vesničkami Fondón, Fuente Victoria a Beneid, kolem nichž se rozprostírají úrodné pláně a hory.

Předposlední den věnuje Moni procházce od pramene řeky Andarax, kde začíná i oblíbená turistická trasa Ruta Hidroeléctrica. Poté se vydává do města Laujar de Andarax, které je hlavním centrem Alpujarra Almeriense. Zde hrdě přetrvávají původní kulturní i gastronomické tradice, původní architektura a zvyky. Městečko se proto stalo ideálním místem pro účast na tzv. venkovské turistice. 

Odpoledne již patří přesunu do města Almería za koupáním i tapas bary. Zvláštní pozornost si zaslouží rozlehlá arabská pevnost La Alcazaba, katedrála ze 16. století, svatyně Santo Domingo, bulvár Rambla a pobřežní promenáda Paseo Marítimo. Ještě před odletem se následující ráno vydá na oblíbenou vyhlídku a snídani ve středisku Agua Dulce a nádherná cesta je u konce.

Moni vyráží opět do nádherné provincie Almería letos v září. Tentokrát na tuto jedinečnou a skvěle propracovanou cestu zve i vás. Moni mluví dobře španělsky a jelikož zná zdejší kraj opravdu jako své boty, bude celý týden opravdu stát zato. Pohostí vás občas i její španělští přátelé, které vám také ráda představí. Neváhejte se přidat, čeká vás jednoznačně perfektní autentické dobrodružství!

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Dobrodružný Madagaskar očima Jirky Hoška

Next Post

Rhodos akční i poznávací

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Read next