Podzimní top sezóna je tu ✈️

Každý sice víme, že hlavní cestovatelská sezóna je oficiálně ta letní, kdy jsou velké prázdniny pro školáky a zároveň plánované dovolené pro mnoho velkých firem. Navíc s blížícím se létem často přichází klasické dotazy typu, tak kam se letos vydáš? Bohužel ruku v ruce s tím jde také fakt, že ceny letenek a dovolených bývají v tomto období opravdu astronomické. Položme si tedy otázku, proč vlastně cestovat primárně v létě, když je u nás zpravidla krásně, můžeme podnikat plno venkovních aktivit, a užívat si tak prakticky nejkrásnější období v roce bez extrémních výdajů? Proč cestovat na jih spolu s obrovskými davy ještě za větším parnem, když teploměr již u nás ukazuje nad 30 °C? Na scénu právě přichází opomíjený podzim, ukrývající v sobě tolik pokladů, které s rukou v kapse naprosto předčí letní top sezónu.

Pojďme si říci, co je vlastně na podzimním cestování tak skvělého. V první řadě je to určitě nižší cena, hlavní sezóna je pryč, poptávka klesá, proto také ceny musí být atraktivnější, a to se týká naprosto všeho – letenek, ubytování i třeba půjčení auta a poplatků za různé zážitky. Tím, že cestuje méně lidí, se zbavíš davů, tlačenic i třeba vystresovaných místních pod tlakem letních mas klasických dovolenkářů. V Čechách se počasí postupně zhoršuje, babí léto střídají deště a rapidně klesající teploty. Na jihu Evropy naopak velmi teplé klima panuje zpravidla i celý říjen. Nemusíš mít tedy strach, když se nenamažeš krémem s dostatečným faktorem, kvalitně se spálíš na liduprázdné pláži v Algarve na podzim stejně jako v srpnu 😎. Dny volné dovolené můžeš ušetřit tím, že vyrazíš přes státní svátek 28. září, který připadá letos na čtvrtek a školáky zas čekají o měsíc později tradiční podzimní prázdniny.

Teď přichází ta nejdůležitější část, kam se tedy přesně na podzim letos vypravit?😊 Možností je opravdu spoustu. Pokud na tebe přichází první podzimní deprese a nejraději bys již měl opět jaro, pak je jasným cílem překrásná Madeira. Tato stálá cestovatelská jednička pocovidových časů přináší totiž jaro po celý rok, proto si také vysloužila přezdívku Ostrov věčného jara. Užiješ si zde parádní hiky, zasurfuješ si v oceánu, ochutnáš luxusní exotické ovoce a pokud jsi trochu otužilý i ta koupačka ve vlnách tě nemine (pro teplomilné tu však máme lávové bazénky). Madeiru známe ve Worldee opravdu skvěle, máme tam totiž celou partu českých expatů, kteří ti doslova naservírují to nejlepší z ostrova. Může se však stát, že jim tam nakonec rozšíříš partu, Madeira je prostě perfektní. Výletování po Madeiře s autentickými zážitky si skvěle užiješ s Tomem Repčíkem. Pokud tě láká navíc surfování nebo gastrocestování, vyraz na tento ostrov za Markem Žílou.

V pevninském Portugalsku bude rozhodně tepleji než na Madeiře, tam totiž během českého podzimu stále ještě léto přetrvává. Západní Algarve, které se pyšní jedněmi z nejkrásnějších pláží Evropy vůbec, můžeš objevovat spolu s Janou. Super kombinaci Algarve a hlavního města Lisabonu ti zase doručí Katka.

Na úplném jihu Španělska o teplo nebude nouze, věděl jsi však, že cíp této země tvoří britské území? Řeč je samozřejmě o Gibraltaru, kde kromě výhledů až na Afriku na tebe čekají i drzé opice. Španělsko má ale i překrásné ostrovy, ten nejzelenější z nich se jmenuje La Palma. Je domovem Libora, který ti ukáže jeho veškeré krásy včetně velmi originální kuchyně, které má kořeny dokonce až v daleké Venezuele.

Pokud máš po létě už slunce a tepla dost, tvé kroky mohou vést po stopách nádherné polární záře na Islandu. S příchodem podzimu a prodlužující se tmy je tento magický jev opět dobře viditelný. Vášniví cestovatelé Míra s Petrem vyráží na Island v říjnu a kromě polární záře budou objevovat i nádherné gejzíry, vodopády, termální jezírka a ledovce. Lovit polární záři se můžeš vydat ale i o kousek blíže. Kromě Islandu totiž Mirek podniká báječné výpravy do severského Norska.

Originálními destinacemi pro tvé podzimní putování, kde ti rozhodně zima ani pršet nebude, se mohou stát i Makedonie, turecký Istanbul, Maroko či Jordánsko.

Že je tvá volná dovolená po létě již nenávratně pryč? Podzim fandí i skvělým evropským víkendovkám. Letetecky jsi navíc v Římě, Paříži či Bologni dříve, než bys dojel autem z Prahy do Brna.

Tak na co ještě čekáš? Proměň přicházející podzimní šero v záři cestovatelských zážitků! 😍

Foto: Marek Žíla, Veronika Brejchová, Shutterstock

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Tomík na cestách v Gruzii

Next Post

Soutěž o víkendový pobyt s Worldee

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Read next