Verča Zapletalová: O lásce k Islandu, cestování a zážitkům

Poznej naší Travel Buddy Verču, která ti ukáže ty nejkrásnější místa na Islandu. V rozhovoru nám prozradila třeba to, že její láskou byly teplejší země a Island byl vykročení z komfortní zóny. Dneska ho miluje a my neznáme nikoho lepšího, kdo by tě Islandem provedl. Proč právě Island? Co ji přimělo změnit 40°pařáky v pohádkové ledové království? A dokáže běžet rychlostí 150 km/h?


Jak a kdy začala tvoje vášeň pro cestování, Veru?
Cestování miluji už od svého dětství. Jako malá jsme jezdívali s rodinou na různé dovolené, a já to naprosto milovala. Většinou jsme jezdili do hotelů s all-inclusive, kde byl animační program pro děti a já vždy chtěla tancovat až do rána. Později, až jsme s bráchou vyrostli, tak bráška začal vymýšlet různé poznávací zájezdy, už trošku více dobrodružné na vlastní pěst, kde jsme objevovali různé kouty zemí a já se od něho učila co a jak funguje, jak co zařídit a co je potřeba naplánovat. Postupem času jsem si uvědomila, že tohle je to pravé pro mě, a je to něco, co budu mít ve svém životě snad navždy. Stále se učím a poznávám nové věci a tím tvořím sebe sama a miluji cestování čím dál tím víc.
Proč cestuješ?
Cestování mi přináší nové a úžasné zážitky, které mi nikdo nikdy nevezme. Je to něco, co
můžete dělat kdykoliv, kdekoliv a vždy vás to obohatí.
Ať půjdete kamkoliv, ať se začnete
bavit s kýmkoliv, něco vám to do života vždy přinese a vy budete bohatší.
Ne materiálně, ale duševně. Když vám bude smutno, zamyslíte se co všechno jste prožili a hned vám bude líp.

Jsi naše Travel Buddy na Islandu, co tě právě na něj přivedlo?

Severské země pro mě byly vždy takovým strašákem. Vždycky jsem byla spíše na teplejší země. Pracovala jsem jako animátorka v Řecku a Egyptě v 40° vedrech a nijak mi to nevadilo. A pak se naskytla příležitost začít cestovat na Island. V životě k nám přicházejí různé zkoušky a příležitosti a tak jsem si řekla proč ne. Jdu se překonat. A v moment kdy
jsem byla poprvé na Islandu, tak jsem se do něj
naprosto zamilovala. Taková úžasná příroda a to všechno, co zde můžete zažít. No prostě nepopsatelné. Musíte to zažít, abyste věděli, o čem mluvím. A teď miluji, když můžu předávat radost lidem, kteří se mnou jedou na Island a mohu jim dát stejný úžasný pocit z jednotlivých míst jaký jsem poprvé měla i já z celého Islandu.

Mrkni na Verči cestovatelský profil, kde najdeš nejen její dobrodružství z Islandu.
Prozradíš nám tvá oblíbená islandská místa?
Nejde říct, že mám nějaké místo nejradši. Všechny místa na Islandu jsou tak specifické, že
prostě
nejde říct jen jedno. Jak říkám lidem, když se mnou jedou. Vodopádů uvidíme strašně moc, ale žádný není ani trošku stejný. Jak je to možné? Přijeďte na Island a pochopíte jak to myslím. Jelikož miluji zvířata, tak jedno z mých oblíbených míst je Ytri Tunga Beach na tomto místě lze pozorovat tuleně z velmi malé vzdálenosti ve volné přírodě. Ještě se mi nestalo, aby tam nebyli. Je to první místo, které na mém tripu navštívíme, takže už ze startu cestovatelé žasnou.

Další místečko je vodopád Gljufrabui, který je hned vedle snad nejznámějšího vodopádu na Islandu Seljalandsfoss, většina lidí o něm moc neví, protože zanikne vedle velkého bráchy. Ale je to snad můj nej vodopád. Pokud chcete jít k němu, tak musíte opatrně překonat řeku, která protéká dva metry širokým otvorem ve skále a většina cestovatelů mi nevěří, že tam vážně půjdeme. Když překonáte říčku, tak se ocitnete v jeskyni, kde ze skály proudí mohutný vodopád a jste celý mokří. Je to takový adrenalin, že každý kdo odejde z jeskyně je naprosto nadšený. Doporučuji všem!

Další mé oblíbené místo je výhled na horu Stokksnes, tohle místo doporučuji navštívit při západu slunce. Kdybych chtěla popsat tohle neskutečné místo, tak jsme tady ještě za týden, to prostě musíte vidět. Někteří lidé tady pláčou dojetím, jak nepopsatelné tohle místo je.

I ty můžeš být Travel Buddy jako Verča. Naše nabídka cest i destinací se stále rozrůstá a to znamená jediné – parta cestovatelů, dobrodruhů, expatů… se musí rozrůstat také. Mrkni na stránku a dej nám o sobě vědět.
Co ti cestování přináší?
Poznání něčeho nového/neznámého, seznámení se s různými zajímavými osobnostmi a to
je nejvíc. Rozhled, najednou zjistíte, že
to co jste předtím považovali za jasnou jednoduchou věc, je naprosto složitá a komplexní věc. Nic není nikdy jen černobílé a platí to u všeho. Takže cestování mi přináší laskavost, lásku, poznání, zdokonalování sama sebe, uvědomění, pochopení, respekt a spoustu dalších věcí.

Jaký top zážitek jako Travel buddy jsi zažila?

Tak to by byla těžká otázka, kdybych nezažila tento zážitek. S jednou skupinkou jsem byla jako vždy na úžasné pláži Hvalnes Nature Reserve Beach a najednou se mi tam zasnoubil úžasný mladý pár, na který vzpomínám ještě dnes. Byla to naprostá romanťárna a
nikdy na ně nezapomenu.

A co ten nejvtipnější zážitek?

Jeden termín jsme měli vážně strašně větrno, nárazy větru dosahovaly až 150 km/h. To už je kurňa vítr. Byli jsme na otevřeném prostoru, když jste se podívali doprava nebo doleva, tak jste viděli jen rovnou štěrkovou plochu a nic víc. Tady byl tak silný vítr, že jsme nemohli ani chodit a jen jsme zapřeně stáli v předklonu, abychom nespadli. No a mě napadl super nápad (prosím nezkoušejte to). Jak daleko doletím, když vyskočím. Tak jsem se rozběhla a skočila… Vítr mě odhodil dva metry daleko a jak jsem dopadla, tak jsem začala utíkat. No, jenže já neumím utíkat 150 km/h, takže si asi umíte představit, jak to dopadlo. Nic vážného se mi naštěstí nestalo, jen sedřené nohy a písek všude. Ale už vím, že když mě zase napadne nějaký dobrý nápad, že to radši nebudu zkoušet.
Jaký je tvůj největší cestovatelský sen?
Z toho jsem se zrovna vrátila. Byla jsem v Ugandě na 11 dnů. Pozorovali jsme gorily, slony,
šimpanze, zebry, žirafy, opice, lvy, buvoly
a všechny možné úžasné druhy zvířat ve volné
přírodě. Jak už jsem říkala, miluji zvířata a tohle pro mě byla jedna z nejúžasnějších cest, co jsem doposud zažila. Samozřejmě už vymýšlím kam dál, ale zatím jsem plná dojmů z
Ugandy, takže ještě chvíli budu ve snech v Ugandě. Mým snem je jet kamkoliv na východ a
také do Brazílie, tak uvidíme kam to bude příště.

Chceš s Verčou prozkoumat Island?

Chceš zažít dobrodružství, jaké jsi ještě nezažil/a? Spatřit nespočet mohutných vodopádů, ledovce, ledovcové laguny, geotermální oblasti, gejzíry, sopky, nekonečný oceán, hory, pláže a také termální bazény nebo horké prameny? Pokud ano, tak vyraz s Verčou na Island. Ale pospěš si, protože její cesty jsou téměř vyprodané!

Island je jednou z nejfotografovanějších zemí na světě, uchvátí každého svou divokostí a krásou a to v každém ročním období. Ostrov ohně a ledu si zamiluješ!

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Worldee s českou delegací v japonském parlamentu

Next Post

Jak na hezký itinerář cesty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Read next