Worldee s českou delegací v japonském parlamentu

Že olomoucký startup Worldee bleskově proniká na přední příčky českého cestovatelského trhu, již není žádnou novinkou. Narůstající počty aktivních uživatelů webové platformy a mobilní aplikace, přibývající spolupráce s českými expaty i průvodci a v první řadě spokojení klienti vracející se z autentických cest jsou toho důkazem. Pro Worldee ale neexistují hranice, a vydává se kupředu směle dobývat svět s cílem stát se nejpoužívanějším nástrojem pro plánování cest. Když tedy Ivan Bartoš, vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj, navštívil v polovině letošního června dva technologické lídry Japonsko a jižní Koreu spolu s třiceti reprezentanty České republiky z řad podnikatelů a akademických osobností za účelem prohloubení spolupráce v oblastech digitalizace, Worldee získalo své čestné místo na palubě vládního speciálu.

„Ivan Bartoš se zasazuje o digitalizaci služeb v České republice a jsem vděčný, že si nás jeho tým na cestu vybral a zařadil nás mezi progresivní projekty, které by měly reprezentovat budoucnost České republiky”, říká Tomáš Zapletal, zakladatel naší firmy Worldee.

Tomášův program cesty byl opravdu bohatý. Setkal se se zástupci podnikatelské, politické i akademické sféry a svůj čas samozřejmě využil k navázání kontaktů ve startupovém prostředí. „V Japonsku byl totiž založen největší kapitálový fond (SoftBank Vision Fund) a celkově je zde mnoho velkých fondů, které investují do společností po celém světě, a tak jsem si říkal, že bych některé mohl zkusit kontaktovat,” dodává Tom. Součástí cesty bylo i jednání ohledně nadcházející světové výstavy Expo, která bude probíhat v roce 2025 v Ósace, což je pro cestovatelský průmysl rozhodně velmi atraktivní událost.

Jaký celkový dojem na Tomáše udělala cesta z pohledu podnikatele i cestovatele, kdo ho z vládních zástupců nejvíce oslovil, zda doplní jednou roboti řady našich průvodců či na jakých akcích se Worldee v budoucnu objeví, nám povyprávěl v rozhovoru, který si můžete přečíst níže.

Můžeš nám v úvodu stručně shrnout svými slovy, za jakým účelem jsi navštívil Japonsko a jižní Koreu? Přeci jen se nejednalo o úplně běžnou dovolenou. 

„Jednalo se o politickou, akademickou a podnikatelskou misi do Japonska a jižní Koreje, kterou zaštítilo ministerstvo pro místní rozvoj Ivana Bartoše. Naše delegace reprezentovala Českou republiku v rámci témat všeobecné digitalizace, umělé inteligence, gamingu. Protože Worldee usiluje o digitalizaci cestovního ruchu tím, že v podstatě dělá digitalizaci cestovní kanceláře, mělo tu čest, že bylo vybráno jako zástupce České republiky právě v tomto odvětví.” 

Jaké to bylo proletět se vládním speciálem? Je tam nějaký rozdíl oproti běžnému letu? 

„Letěli jsme z vojenského letiště Praha Kbely. Ač je to tam jiné, řádnou kontrolou se samozřejmě prochází. Každopádně se nikdo nemusí bát, že bude pokutován za to, když překročí o 2 cm povolenou velikost zavazadla 😀. Vládní speciál je rozdělen na dvě části, první je standardní, druhá pak VIP, kde jsou dvě místa. Jedná se o takový salonek jako třeba v soukromém tryskáči, zde seděl ministr Ivan Bartoš. Měli jsme celkem tři mezipřistání. Při tom prvním jsem ho šel pozdravit a začali jsme si povídat, poté co jsme dotankovali a mohli opět vzlétnout, mi pan Bartoš nabídl, že tam s ním mohu zůstat. To jsem samozřejmě nemohl odmítnout, a tak jsem zažil prvně let, kde jsem neseděl v tom klasickém namačkaném prostoru turistické třídy. Obrovské zážitky jsem díky tomu měl tedy dokonce dva – zajímavou diskuzi s panem Bartošem a ještě let odpovídající minimálně první třídě.”

Jaký jsi měl v Japonsku obecný program a zároveň ve vztahu k Worldee? 

„Měli jsme daný program, kde jsme se scházeli v rámci akademické i podnikatelské sféry, navíc jsem se ale účastnil networkingu s japonskými a jihokorejskými podnikateli a představoval jim Worldee. Aktivně jsem si domluvil setkání i mimo daný program a sešel jsem se s japonskými zástupci pěti kapitálových fondů, dokonce se mi podařilo se zkontaktovat i s největším kapitálovým fondem na světě, což je Vision Fund japonského SoftBank. Ten investoval do řady společností, z nichž nejzásadnější byl velmi úspěšný projekt Uber, ale každý si dnes vybaví určitě i nechvalně proslulý WeWork.

Můj hlavní úkol pro Worldee byl na této cestě rozšířit náš network i ve vládních řadách. Kromě pana Bartoše, na kterého již mám dokonce telefonní číslo, jsem se poznal s jeho poradci a tiskovou mluvčí. Worldee se tak dostalo do povědomí politicky významných osobností. Další důležitý cíl, který jsem si stanovil, bylo představit Worldee již výše zmíněným japonským fondům, kterých jsem měl předem vytipovaných přibližně sedm. Pět již o nás nyní ví, tak i tento úkol považuji za splněný.” 

S kým sis nejvíce rozuměl z české delegace?

„Nejvíce jsem si rozuměl samozřejmě s dalšími startupisty, jednalo se především o zástupce ze softwarových společností. Myslím, že k sobě tak nějak přirozeně tíhneme, protože startupové prostředí je přátelské, pozitivní, sdílecí. Nikdo s ničím nemá problém – třeba s předáváním kontaktů. Vzájemně si přejeme úspěch a ti již úspěšní pomáhají těm, co jsou ještě na cestě, protože si dobře pamatují, že bývali ve stejné pozici.”

Protože jsi (nečekaně) sám velký cestovatel, určitě jsi ve volných chvílích objevoval Japonsko jako takové, co tě nejvíce zaujalo?

„Ano, do Japonska jsem se opravdu těšil, především na jejich jedinečnou kulturu. Věhlasná japonská zdvořilost pro mě byla opravdu zajímavým zážitkem. Je totiž opravdu zvláštní z toho úhlu pohledu, že se vlastně nedozvíš názor Japonců. Jen se stále usmívají a přikyvují, ačkoliv možná si myslí absolutní opak k tomu, co jim zrovna sděluješ. Mám také rád ochutnávání nových pokrmů a japonské sushi je prostě skvělé, chutná ale jinak, než na co jsme u nás zvyklí. Ryby byly bezkonkurenční. Velký dojem na mě udělaly také výškové budovy v Tokiu. New York s přehledem strčily do kapsy.”

Japonsko je známé svým úžasným technologickým pokrokem, je zde něco, co bys rád vyzdvihl?

„Japonci a roboti jsou samozřejmě legendární. Nenechal jsem si tedy ujít zážitek a šel jsem do Robocafé, kde tě obsluhují právě oni. Roboti tě usadí a vyřídí s tebou celou objednávku. Tím to ale nekončí. Je v tom skrytý další absolutně geniální nápad a to, že jsou roboti ovládáni živě na dálku lidmi s tělesným postižením. Člověk obsluhující robota může tedy být třeba upoután trvale na lůžko a přitom mít klasickou práci a vykonávat smysluplnou činnost.”

Ve Worldee máme Travel Buddies, takto označujeme naše průvodce a expaty. Myslíš že v budoucnu by je mohli doplnit roboti?

„Teoreticky určitě ano, já jsem velkým fanouškem Elona Muska, takže sleduji vývoj robota vyráběného Teslou. Dělají opravdu velké pokroky. Elon Musk říká, že není složité vyrobit prototyp čehokoliv – auta, robota, rakety. Extrémně složitá je ale sériová výroba. V tom je však Tesla velmi schopná. Sám v tom vidím velkou budoucnost a těším se na to.”

Tvoje kroky následovaly do jižní Koreje, jaké byly tvé první dojmy tam? Můžeš porovnat i s Japonskem? 

„V technologiích je to srovnatelné s Japonskem, také kultura je podobná. Všechny nás ale zarazilo, že na běžném pořádku je sledování lidí, soukromí je tedy nulové, vše je pod naprostou kontrolou. Byl jsem zvědavý, a tak jsem o tom diskutoval s místním. Ten však nechápal otázku, protože mu to připadá naprosto normální. Já bych ale v Koreji bydlet nemohl. Mají to prostě jinak, neříkám, že je to špatně či dobře, ale já bych to nechtěl.”

Jaká místa bys v obou navštívených zemích doporučil cestovatelům, kteří hledají autentické zážitky? 

„Byl jsem tam pracovně, proto jsem neměl šanci tolik vše poznat, jak bych si jinak přál. Zažil jsem tedy spíše ruch velkoměsta, třeba když se přechází přes slavnou křižovatku v tokijské čtvrti Šibuja. Ve špičce zde projde 2 500 lidí na každou zelenou na semaforu. Dalším velkým zážitkem jsou samozřejmě rychlovlaky šinkanzeny, které jezdí až 300 km / hod. Já jsem takto jel do Hirošimi. Dostal jsem se kousek od místa, kde dopadla roku 1945 atomová bomba. Byl to velmi intenzivní zážitek, který bych doporučil každému.”

Jakou radu bys dal cestovatelům, kteří se chystají navštívit Japonsko a jižní Koreu poprvé?

„Určitě je nutné se na cestu připravit a minimálně si něco o těchto národech přečíst – třeba u nás na webu. Kultura je zde jiná, než jsme zvyklí, tak aby cestovatele něco nepříjemně nepřekvapilo hned zkraje. Na Worldee máme k těmto destinacím kvalitní cestovní itineráře v profilu naší produktové manažerky Lindy. Aby také ne, vystudovala koreanistiku a v obou zemích pobývala během svých studií i následných cest.”

Chystá se nějaká další cesta nebo akce tohoto charakteru, kde Worldee rozhodně nemůže chybět?

„Tyto akce se konají pravidelně a vzhledem k tomu, že jsme už na jedné byli, budeme pravděpodobně pozváni na další. Pokud mám být konkrétní, moc bych si přál uskutečnit cestu do Izraele. Ten je totiž známý jako startupový národ a startupový ekosystém je tam na vysoké úrovni i vzhledem ke kapitálovým investicím. V budoucnu se tam chystá akce dokonce s prezidentem Petrem Pavlem, což by pro nás bylo velmi zajímavé. Budu rád, když se prezident dozví o Worldee i dalších skvělých startupech, které v ČR má, a bude nás dále podporovat.”

Pokud vás zajímá detailněji Tomova cesta do východní Asie, mrkněte na jeho zážitky den po dni v našem typickém itineráři na Worldee, který osobně ve svém profilu vytvořil. My děkujeme Tomovi za rozhovor. 

Foto: Tomáš Zapletal

Reference: https://www.spcr.cz/pro-media/tiskove-zpravy/16118-podnikatele-miri-s-vicepremierem-bartosem-do-japonska-a-koreje; https://dailystyle.cz/tomas-zapletal-cestovani-me-naucilo-nelpet-na-materialnich-vecech-svet-nam-muze-dat-mnohem-vic/

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Žij život skrze zážitky. Aneb jak Worldee dobrodružství začalo

Next Post

Verča Zapletalová: O lásce k Islandu, cestování a zážitkům

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Read next

Thajsko na míru

Koh Lanta je ostrov v Andamanském moři, který se nachází na západním pobřeží Thajska. Je to oblíbená turistická…