Rhodos akční i poznávací

Krásný ostrov Rhodos se nachází v Egejském moři a je součástí řeckého souostroví Dodekany. Je to jedno z nejpopulárnějších turistických míst v Řecku především díky svému slunečnému počasí, nádherným plážím a bohaté historii. Na Rhodos se tentokrát z našeho Worldee týmu vydala Veronika, která během svého týdenního pobytu vyrazila jak za poznáním, tak si i prvně v životě vyzkoušela potápění.

Hlavním město ostrova nese originální název Rhodos. Je známé svým středověkým opevněným městem, přístavem Mandraki, kde kdysi stál Rhodský kolos (jeden ze sedmi divů světa), antickou akropolí i kočkami na každém kroku. Opevnění v čele s palácem je opravdu obrovský dechberoucí komplex. Navíc v úzkých uličkách se skvěle nakupuje 😎. Přístavu vévodí pevnost i stylové mlýny. Oproti tomu akropole s amfiteátrem i pozůstatky chrámu bohužel poměrně chátrají. Ale vzhledem k aktuálnímu lešení se snad blýská na lepší časy.

Nejen hlavní město, nýbrž celý ostrov je bohatý na antické památky, příkladem je ohromující Lindos. Centru tohoto města dominuje středověká akropole, která se tyčí na vrcholu kopce. Tato impozantní pevnost nabízí nezapomenutelné výhledy na okolní krajinu a moře. Uvnitř akropole se nachází starobylý Apollónův chrám a další historické památky, které přitahují milovníky historie. Z akropole je také nejlepší výhled na jedno z nejfotografovanějších míst ostrova – záliv svatého Pavla, který má právě při pohledu odsud tvar srdce.

Ve staré části města se nachází úzké uličky s tradičními bílými domy a modrými okny, které připomínají typickou řeckou architekturu. Zde můžete objevovat malebné obchůdky, restaurace a kavárny, které nabízejí autentickou atmosféru. Cestu vám občas zkříží oslíci, kteří slouží jako dopravní prostředek pro děti a unavené dospělé turisty.

Kdo zamíří na ostrov, nesmí také vynechat návštěvu slavných lázní Kallithea. Stejnojmenná oblast Kallithea byla známá již ve starověkých dobách pro své termální prameny, které byly využívány pro léčebné účely. Tyto prameny jsou stále přístupné a lákají návštěvníky svými minerálními vodami a terapeutickými vlastnostmi. Kromě toho je zde k vidění také právě nádherná architektura termálních lázní, která kombinuje prvky islámského, italského a moderního stylu. Za poplatek se lze zrelaxovat a vykoupat přímo v krásném areálu. Číšníci vám navíc přinesou drink až k lehátku 😎.

Odkud je nejlepší výhled na Rhodos? Dle Veroniky od klášteru Moni Tsambika. K němu vede krátká cesta, nicméně pokud vyrazíte již od hlavní silnice, pěkně se do prudkého kopečka zapotíte. Bonusem vám bude ještě 300 schodů na závěr. Výhledy (a vtipné kozy cestou) za to ale rozhodně stojí. Praví se, že pokud žena těchto 300 schodů vystoupá bosa a po kolenou, podaří se jí otěhotnět. Nejspíš to některé dámy opravdu zdolaly, protože v klášteře se nachází plno panenek miminek.

Kdo má rád trochu adrenalinu, může zde stejně jako Veronika vyzkoušet potápění. Pokud máte strach z jazykové bariéry, skvělé kurzy zde vede také náš sympatický krajan Roman, který se vám spolu s jeho řeckými kolegy postará o nezapomenutelný zážitek, ale samozřejmě ve vší bezpečnosti. (Poznámka autorky pro ty, co se bojí: „Nastudovala jsem si dopředu vše hrozné, co se může stát, protože jsem se opravdu extrémně bála. Přežila jsem, dáte to taky!” 😊)

Rhodos je kombinací krásné přírody, historie a zábavy, což jej činí ideálním místem pro dovolenou. Bez ohledu na to, jestli hledáte klid na pláži, dobrodružství v historických památkách nebo trochu adrenalinu, Rhodos nabízí nespočet možností pro nezapomenutelnou cestu. Zajímá vás více? Mrkněte na itinerář, který Veronika během své cesty vytvořila. Dozvíte se v něm detaily o cenách, lokalitě Afantou i kde koupit naprosto dokonalý olivový olej.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Provincie Almería – skrytý španělský klenot

Next Post

Thajsko na míru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Read next