Na Azory s Markem Rybářem

Portugalské souostroví Azory je nejvzdálenějším regionem Evropské unie. Tvoří ho 9 obydlených ostrovů, z nichž nejznámější jsou největší São Miguel a São Jorge. Ostrovy se pyšní nádhernou panenskou přírodou, které dominují jezera, vodopády, termální prameny a sopečné hory. Pěstují se zde, ananasy, víno a čaj, na začátku léta je krajina zdobená rozkvetlými hortenziemi a na polích se pasou klidné krávy. Azory jsou každoročně cílem turistů, a jelikož i nás tyto ostrovy velmi okouzlili, vyrazili jsme na ně společně s naším zkušeným Travel Buddym, vášnivým cestovatelem, fotografem a beskydským rodákem Markem Rybářem. Ten nás provedl těmi nejlepšími místy, která tyto ostrovy nabízí. Pojďte i vy s námi nasát atmosféru našeho dobrodružného putování den po dni.

Prvního dne ráno vyrážíme nejdříve nabrat trochu energie na celou cestu v podobě zdravých cukrů ze zdejších ananasů. Ve městě Ponta Delgada, které se stalo i naší základnou, se totiž nachází rozhlehlá ananasová plantáž. Čerstvější ovoce si dát už jednoduše nemůžeme?

Po posilnění pokračujeme stoupáním v horách na vyhlídku Vista do Rei, odkud je jistě úchvatný výhled, pokud vás nepřekvapí hustá mlha, na kterou jsme tentokrát měli štěstí my. Kompenzací nám však je nedaleký urbex, který dříve býval luxusním hotelem. Budova v husté mlze působí až trochu strašidelně.

Cestou zpátky na pobřeží utíkáme zdárně mlze a odměnou nám jsou první sluneční paprsky, blankytně modré nebe i stylový větrný mlýn. Držíme se proto pobřeží a pokračujeme do Ponta da Ferraria. Jedná se o velice zajímavé místo, mísí se zde totiž mořská voda a termální pramen. Za klidného oceánu se tu dá i vykoupat, podmínky jsou však nevyzpytatelné. Tak či tak, výhledy na impozantní útesy i blízký fotogenický maják Farol da Ferraria stojí rozhodně za to. Koncem dne se na nás štěstí usměje a zažíváme i první výhledy z azorských výšin.

Další den vyrážíme obhlédnout severní pobřeží. Začínáme na vyhlídce Miradouro do Cintrão, která je nejvíce známá díky tomu, že se odsud skvěle pozorují velryby. Pokračujeme na čajovou farmu Gorreanu, která je nejstarší a největší továrnou na výrobu čaje v Evropě. Založena byla již v roce 1883 a jedná se o jedno z mála evropských míst, kde se čaj pěstuje. Uvnitř zjišťujeme více o procesu výroby tohoto klasického nápoje během prohlídky a na závěr ochutnáváme skvělý zelený čaj. Odpoledne ještě zastavujeme u menšího vodopádu Trilho Moinho do Felix a poté u impozandního Cascata da Ribeira dos Caldeirões. Poté již míříme zpět na jih, ale cestu si zpestříme ještě zastávkou na pozorování západu slunce nad ostrůvkem Ilhéu da Vila.

Následujícího dne ráno se vydáváme na ikonickou pláž Praia Baixa da Areia – Caloura, kde nás moc láká se vykoupat. Nicméně tu čeká trochu nemilé, ale na druhou stranu vizuelně zajímavé překvapení. Na pláži jsou vyplavené měchýřovky portugalské. Tento živočich sice připomíná roztomilý balónek, je lepší se mu ale vyhnout. Žahnutí je velmi nepříjemné a v některých případech může způsobit až silné alergické reakce. Pokračujeme proti raději na Agua de Pau Caloura, kde je velmi stylové koupání vedle majáku a poté se přesouváme do vnitrozemí k jezeru Lagoa das Furnas, kolem kterého příjemně voní eukalypty. Na jižním břehu jezera se nachází zajímavá kaple Nossa Senhora das Vitórias a o kousek opodál park Terra Nostra s nádhernou botanickou zahradou a termálními bazény s příjemnými 37 °C. Nahnědlá barva vody sice nepůsobí na první pohled vábně, ale je způsobena pouze přítomností železa. V závěru dne se ještě vydáváme prozkoumat geotermální oblast Caldeira vulcânica, kde si můžeme napustit do láhve minerální vodu vyvěrající přímo ze země.

Další den začínáme kratší procházkou okolo jezera Lagoa Azul, abychom se trochu zahřáli před následujícím výstupem na vrchol Pico da Cruz. I přes nepříjemné větrné počasí výlet stojí zato a odměnou nám jsou krásné výhledy. Zdejší mystická Boca do Inferno prý patří dokonce k nejkrásnějším vyhlídkám na celém ostrově. Po výstupu se přesouváme do nížin k vodopádům, především Cascata da Gruta je opravdu nádherný, navíc se pod ním dá i vykoupat. Nádhernou krajinou pak pokračujeme k dalšímu překrásnému vodopádu Cascata do Teofilo a závěr dne si užíváme zaslouženým relaxem v termálech Poça da Dona Beija, které jsou pro regeneraci jako dělané.

Při naší cestě nevynecháváme ani východ ostrova. Zde nás čeká další úchvatný vodopád Farol da Ponta do Arnel a kousek opodál ještě první funkční maják azorského souostroví Farol do Arnel. Dnešní odpoledne a zároveň závěr celé naší cesty si užíváme odpočinkem na pláži Praia do Fogo.

Protože jsme si skvěle užili každou minutu našeho putování po Azorech, ve spolupráci s Markem Rybářem i exklusivně pro vás chystáme tuto cestu. Sledujte profil Marka, kde se již brzy objeví. Aktuálně Marek cestuje po severském Islandu, jehož krásy vám také rád ukáže. 

Share this article
Shareable URL
Next Post

Zažij nekončící jaro na Madeiře a vydej se vstříc dobrodružství

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Read next